Karamürsel Kalyon Kafede gerçekleştirilen kahvaltı programında Başkan Yıldırım davetlilerle tek tek ilgilenerek sohbet etti.

Programda konuşma yapan Türkiye Yardımseverler Derneği Karamürsel Şube Başkanı Aynur Doğansoy, bu organizasyonun düzenlenmesinde destek olan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’a teşekkür etti.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım bu etkinliklerin devam etmesi gerektiğini açıklayarak, “Türkiye’nin profesyonel kuruluşlarından biridir Yardımseverler derneği, bu derneğin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri vardır. Çok emek sarf edilen bir kurum, yardım edebilmek, yardım etmek için kendinden verebilmek, bir yerden bir şeyleri toplayıp yerine ulaştırmak kolay değil. Ben öncelikle bu işi yaptıkları için Aynur Doğansoy ve tüm yönetimine teşekkür ediyorum ve hepinizin buraya üye olmanızı tavsiye ediyorum.

Karamürsel’imiz o kadar güzel ve köklü ki, bizim Karamürsel ruhumuz var, bize miras kalan ve geleceğe de miras bırakacağımız bir ruh. Sevgili hanımefendiler yaşadığımız yerin güzelliğini anlatmamıza gerek yok hepiniz biliyorsunuz. Ama yaşanılan yeri güzel kılan oranın insanlarıdır. Bu güzel Karamürsel’imizin güzel insanları olarak geçmişte hafızalarınıza yer ettiği, beraber arkadaşlık yaptığınız, unuttuğunuz, görüşemediğiniz arkadaşlarınızla buluşabilmeniz için yapıldı bu toplantı. Bu toplantının başka hiçbir amacı yok, siyaset yok, çünkü siyaset bizim dışımızda kalıyor. Karamürselli ruhu ortaya geldiğinde siyasi partilerin siyasi düşünceleri, fikirleri, inançları bir kenara koymayı biliyoruz. Burada sadece bu ruhu yaşatmak için, bu ruhla beraber henç ve haşr olmuş insanları bir araya getirip bu ruhu bir sonraki nesile anlatmak için varız.

Hemen yanımızda baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyetinin yeni yapılan, dünyaya örnek olacak Osman Gazi köprüsünü görüyorsunuz. Bu köprü bölgemize çok şey katacak ve belki de çok şey de götürecek. Son günlerde özellikle Karamürsel’de çok büyük bir arazi rantı oluştu. Bir çok insan geliyor toprakları alıyor, atalarından babalarından kalan toprakları evlatlar miras malı diye hemen satıyor. Ben satmayın dedikçe bu topraklar satılıyor. Sadece topraklarınız değil, köklerinizi de satıyorsunuz. İnsanlara bunu anlatıyorum, ihtiyaç vardır gereklidir ona bir şey demiyorum. Ama sadece güzel bir araba almak, yazın tatile gitmek için toprak satılmaz diye anlatıyorum.

Bu köprüden sonra Karamürsel’e korkunç bir insan saldırısı olacak. Çünkü insanlar Karamürsel’i keşfetti, buranın güzelliğini biliyorlar. Benim size anlatmak istediğim elimizde kalan bizi biz yapan Karamürselli ruhunu yaşatırsak buraya kim gelirse gelsin bize benzer. Ama biz bu ruhtan uzaklaşır, birbirimizden kopar, çeşitli sebeplerle birbirimize gönül koyarsak zaman olur biz onlara uymaya başlarız. O zaman da İstanbul’un ilçelerinden bir farkımız olmaz. Bir Zeytinburnu’da, Ataşehir’de, Osmangazi’de bu ruhu bulamazsınız, kimsenin kimseyi tanımadığı bir ortam.Ama hamd olsun Karamürsel’de arkadaşlık, komşuluk ilişkilerimiz var, evladı aramasa bile dostu arkadaşı arayan insanlar var, bunu siz yaşatıyorsunuz.
Maalesef son yıllarda teknolojik gelişimle beraber gençler sosyal medya esiri oldu, arkadaşlıktan, dostluktan bihaberler, hiçbiri birbirini tanımıyor. Nesil bu şekilde ilerlerse, önümüzde o büyük tehlike var. Birbirini tanımayan, kimle akraba olduğunu bilmeyen nesil kimse kimseyi tanımaz. Birileri gelip buraya sahip olur, bizim ahlakımıza göre değil kendi ahlaklarına göre burayı yönetmeye kalkarlar. Sahilde rahat rahat gezen bayanlarımız hemen karşımızda Dilovası, Gebze’de olduğu gibi sokaklara çıkamaz hale gelir. O yüzden Karamürselli ruhunu yaşatan, sizlerin düşüncelerinize desteklerinize çok ihtiyacımız var. Biz gerekli şeyleri yapıyoruz ama bu bir halk hareketi olması lazım, bu ruhu yaşatmalıyız ve bunu her yerde anlatmanız gerekiyor. Bu toplantının başka hiçbir amacı yok, bu toplantının tek amacı sevenlerin buluşmasıdır” dedi.

Karamürselliler Başkan Yıldırım’a ve Dernek Başkanı Aynur Doğansoy’a teşekkür ederek, bu tarz organizasyonların devam etmesini istediler.