Avlanma yasağının sona ermesi ile birlikte balık satışlarının merkezi olan Ereğli'de bu sabah namazından sonra balıkçılar Mezat’a geldiler. Sabah namazından sonra başlayan programa Kocaeli Ak Parti Milletvekillerinden Fikri Işık, İlyas Şeker, Zeki Aygün,Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İl ve İlçe protokolü, Esnaflar ve çok sayıda Karamürselli vatandaş katıldı.
Av yasağının sona ermesiyle birlikte Ereğli Balık Mezat’ı da açıldı. 01.09.2017 tarihli Balık sezonun başlaması ile birlikte Mezat’ın ilk düdüğünü Işık çaldı. Açılışı yapan Kocaeli AK Parti Milletvekili Fikri Işık’a , Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürsel Kaymakamı, İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, Daire Amirleri, Belediye Meclis üyeleri ve protokol üyeleri eşlik etti.

GELENEKSEL MEZAT DÜDÜĞÜNÜ, FİKRİ IŞIK ÇALDI

İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir’in okuduğu duanın ardından Kocaeli AK Parti Milletvekili Fikri Işık, balık sezonunun hayırlı ve bol kazançlı olmasını dileyip, Karamürsel Ereğli Balık Mezat’ının geleneksel düdüğünü çalarak mezatı başlattı. Mezat sonrası balık halinde bir süre gezerek esnafla görüştükten sonra sosyal tesislerde esnaflarla balık çorbası içen Fikri Işık, balıkçıların sorunları dinleyerek kooperatif başkanlarından bilgi aldı. Mezatın törenle açılmasının ardından açıklama yapan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ‘İnşallah bu av mevsimi bereketli olacak. Esnafımız kazanacak, halkımızda taze balık tüketecek. Esnafımıza kazasız ve bol bereketli bir balık sezonu diliyorum’ dedi. Balıkçılığın merkezi Ereğli’de olduklarını da belirten Yıldırım, ‘Bismillah diyerek sezonun açılışı yaptık. Bol balık için denizlerimiz her geçen gün daha temiz hale geliyor. Körfezimizin temiz tutulması için Büyükşehir Belediyemiz yoğun bir çaba sarf ediyor. Arıtma tesislerimiz sayesinde İzmit Körfezimiz adeta bir akvaryum gibi oldu. Rabbim balıkçılarımıza kaza ve bela vermesin’ diyerek sözlerini tamamladı.