1 Eylül itibari ile kalkan av yasağı öncesinde hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, törenle denize açıldı.

Karamürsel Belediyesi tarafından düzenlenen programda AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırçıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Karamürsel Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.
Karamürsel Belediyesi tarafından düzenlenen program dualarla başladı ve ardından Gırgır reislerine hediye edilen Türk Bayrağı ve Baklavalarla devam etti. Programın ilerleyen saatlerinde, Gırgırların hazırlıklarının bitmesi ardından av sezonuna start verildi. Limandan sırayla çıkan Gırgırlar sahil kıyılarında bir tur atarak halkı selamladılar. Tüm Ereğli halkı ve aileleri duygusal anlar yaşarken, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım; yeni av sezonunun bol bereketli bir yıl olmasını dileyerek her zaman Ereğli halkının yanında olduğunu belirtti.
Ekmeklerini denizden çıkartan Ereğli Halkı ve tüm Balık severler için hayırlı ve uğurlu olması adına temennilerde bulunan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, bu anlamlı gece de Ereğli halkı ile birlikte tekneleri uğurladı.

Teklerin uğurlandığı ve halkı selamlama turlarının atıldığı anda Karamürsel Belediyesi tarafından atılan Havai Fişekler, Ereğli halkı tarafından beğeni ile izlendi.