Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yazıcı açılış konuşmasını yaptı. Müdür Mustafa Yazıcı yaptığı konuşmada, ‘müdürlüğümüze her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda, başta ilçe merkezimiz olmak üzere 10 değişik mahallemizde kurslar açıldı, ayrıca Karamürsel Çocuk Yuvası, Cezaevi, Öğretmen evi, İşitme Engelliler Okulu, Gazanfer Bilge Yurdunda ve ilçemizin farklı ilkokul ile orta dereceli okullarında kurslar düzenlemiştir.
Ayrıca Türkiye genelinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde yürütülmekte olan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ kapsamında ilçemizde 27 ayrı yerde 31 kurs açılmıştır. Bu kurslara toplam 502 kişi katılmıştır’’. Dedi.

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu konuşmalarında, halk eğitim kurslarına katılan kursiyerleri ve kurs eğitmenlerini yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı tebrik ettiler.

Konuşmaların ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yazıcı, Ak Parti İlçe Başkanı Recep Demirel, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Ekin, CHP İlçe Başkanı Ali Kara, daire amirleri, STK temsilcileri, okul müdürleri ve kurs eğitmenleri tarafından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi.