Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım Karamürsel’de İlhan Çınar Alanında 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasiyi savunan halka seslendi.

Programa ayrıca Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sadık Eroğlu, Emniyet Müdürü Çoşar Özler, Ak Parti Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Karamürsel Kadın Kolları Başkanı Nurcan Aydın, Sivil Toplum Kuruluşları ve ilçe halkı katıldı.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmada “Demokrasi nöbetinde bu kararlı duruşunuzun, dim dik ayakta oluşunuzun, geleceğinize ve iradenize sahip çıkışınızın, en büyük gücümüz, en büyük güvencemiz olduğunu bir kez daha belirtiyorum, sizlere içtenlikle teşekkür ediyorum.


Millet iradesine kast eden, 15 Temmuz akşamı kendisine emanet edilen şerefli üniformanın içerisinde, şerefsizce ve hain bir şekilde bu millete kast eden bütün hainleri ve onların işbirlikçilerini de Karamürsel halkının huzurunda bir kez daha lanetliyoruz.

Biz büyük bir millet ve büyük bir devletiz. Bin yıllık geçmişimiz, geleceğe kutlu yürüyüşümüz var. Ancak milletin iradesi ve egemenliğin kaynağı, milletin sahip çıkmasıyla mümkündür. Tarihin hiçbir döneminde, hiçbir sürecinde boyunduruk altına girmeyen, özgürlüğünden taviz vermeyen ve bu uğurda hayatını seve seve feda eden bu milletin evlatları, milletin düşmanlarına karşı kullanılmak için kendilerine verilen tankın, topun, tüfeğin ve uçağın karşısında iman dolu göğüsleriyle durdular. Aşılmaz sıra dağlar gibi, bu hainlerin emelleri karşısında dimdik kaldılar. Bu uğurda hayatını feda eden 248 şehidimize Rabbimden rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun.

Bu hain emelleri taşıyanlar, bunların iç ve dış işbirlikçileri ve destekçileri kırk yıl bu hain kalkışmaya hazırlandılar. Milletin kendilerine açtığı ve sağladığı bütün imkanları millet aleyhine kurguladılar. Ama Rabbimin muradı, milletin dik duruşu ve Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle kırk yıllık çalışmalarını dört saatte bu millet darmadağın etti ve bir tarafa bıraktı.

Hakimiyetin ve egemenliğin kaynağı milletimiz istemedikçe bu ülkenin bu kutlu yürüyüşünü hiç kimse değiştiremeyecek. Onların temsil ettiği tüm hainler, destek olanlarda, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte hüsrana uğrayacaklar. Çünkü bu millet iradesine, demokrasisine, geleceğine, siyasi parti, fikir, görüş ve düşünce ayrımı olmaksızın sahip çıktı.

Meydanlar haberi alır almaz, Cumhurbaşkanımız çağrıyı yapar yapmaz, feda-i can için hazır olan ve haykıran özgürlüğünü vermemek uğruna canını feda eden insanlarla doldu. Dünyanın takdirle izlediği ve Türk demokrasinin dönüm noktası 15 Temmuz oldu. İşte onun için biz her 15 Temmuz’u demokrasi ve milli iradenin bu şahlanışının günü olarakta hatırlayacağız. Siz sahip çıktıkça bu vatan sonsuza kadar baki ve edebiyen payidar olacaktır” dedi.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Vatanımıza, bayrağımızla mukaddesatımıza sahip çıkmak için kent meydanlarındayız. Ülkemi, bayrağımı, ilçelerimizi ve demokrasisine sahip çıkan siz güzel insanlarımızı Allah için seviyorum. Bizi bir arada tutan bu sevgidir. Safları sıklaştıran bu birlik ve beraberliktir. Her türlü güzellik ülkemizdedir. Biz haktan, hukuktan, adaletten ve halkımızdan yanayız. Bütün güzel değerlerimizle birlikte, bayrağımızdan ve vatanımızdan yanayız. Ey FETÖ kimden yanasınız. Biz halktan yanayız. Eğer halka inanıyorsanız güzel bir demokrasi var. Ne olmak istiyorsan hangi makamda olmak istiyorsan sandığa gir.

Kardeşlerim biz iman noktasından insanları üçe ayırırız. Birincisi mümin, ikincisi kâfir ve üçüncüsü de inanıyorum diyerek inanmayan münafıklardır. Münafıklığın da üç alameti vardır. Bunlar yalan söyler, sözünü tutmaz ve emanete ihanet ederler. FETÖ’nün askerleri olan bu hainler, yemin ettiler. Türk milletine ve Cumhuriyet’e bağlı olacağız dediler. Bu milletin kendilerine emanet ettiği silahlara ve uçaklara ihanet ettiler. O silahları halka döndürdünüz. Ancak bu milletin ferasetli duruşuyla rezil rüsva oldunuz. Bunların destekçilerini babamızın oğlu da olsa hepsini tükürükle boğacağız. Böyle ihaneti görmedik. Hangi inanç ve bağlılık size bu halka silah çekmeye götürdü. Bunların beyni yıkanmış, vatan hainidir.

Demokrasinin ve inancımızın gereği de budur. Herkes farklı düşünebilir. Farklı inançlara saygılıyız. Bakınız biz bunları sağlarken seçilmiş bir Cumhurbaşkanını ve Başkomutanını zorla kimse ele geçiremez. Bu millet Cumhurbaşkanına ve demokrasisine sahip çıktı. Karamürsel halkına Büyükşehir Belediye Başkanı olarak halkımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Demokrasisine sahip çıkan ve meydanlarda bunu görev kabul eden siz kıymetli halkımızdan Allah Razı olsun” açıklamasını yaptı.