15 Temmuz 2016 yılından gerçekleştirilen hain Darbe girişiminin 1. Yılı anma töreni; Milli İrade, Demokrasi ve Özgürlük Nöbeti ile sabah 07:00’ye kadar anıldı. Karamürsel Belediyesi tarafından organize edilen Milli İrade, Demokrasi ve Özgürlük Nöbeti 21:00 ‘da sahne alan Galata Mevlevihanesi, ile başladı. İlhan Çınar Alanına kurulan dev akranda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının izlenmesi ile devam eden programda, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu da birer konusma yapti.
Darbe gecesi Darbeyi Engelleyen en önemli olaylar arasında gösterilen Selalar o gün ki duygu ile saat 00:13’te tüm Karamürsel’de tekrar okundu.
İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir’in yapmış olduğu Dua ve Video gösterimleri ile birlikte devam eden Milli İrade, Demokrasi ve Özgürlük Nöbeti Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ve protokol üyelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisindeki halka canlı yayınlanan hitapları ile saat 03:30’a kadar devam etti. Sabahın ilk ışıklarına kadar tutulan Milli İrade, Demokrasi Nöbetinde son olarak saat 05:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Millet Camiinde Türk Ulusuna Canlı yayında bağlanarak hitap etmesi yayınlandı.
Demokrasi ve Milli İrade Nöbeti 16 temmuz gecesi saat 24.00 e kadar devam edecek.