Sergilerin açılış törenine Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Yazıcı, Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mesut Çetinkaya, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Aydın, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Meral Karadeniz, MHP’li Belediye Meclis Üyesi Selman Açık, davetliler ve kursiyerler katıldı.

Program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

Başkan Yıldırım yaptığı konuşmada, “Sevgili davetliler öncelikle programımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bu programın hazırlanmasında büyük emek harcayan, sezonun başından beri bizlerle beraber bu işe gönlünü koyan, katkı sağlayan öğreticilerime teşekkür ediyorum. Öğreticilerimle beraber bu programlara katılıp kendini sosyal alanda geliştirmek üzere kendi zamanından fedakarlık yapan kıymetli hanımefendilere de sonsuz saygılar sunuyorum.

Önümüz ramazan, mübarek ramazan ayımızın da bütün İslam alemine, inanlara hayırlar getirmesini, şerleri def etmesini, bu milleti her zaman payidar kılacak, tüm İslam aleminin ve Türk dünyasının birliğini ve beraberliğini sağlayacak şekilde muhafaza etmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.

Hepinizin bildiği gibi zor dönemler geçiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Kurulduğu günden beri birçok sıkıntılara göğsünü germiş, mücadele içinde olmuş ve bunlardan da her seferinde Allah’ın izniyle, kahramanlarımız sayesinde kurtulmayı başarmıştır. Ama bugün yaşadığımız durum biraz farklı, dış düşmanların bize karşı saldırıları bu memlekette pek etki

Ama maalesef içimizdeki hainler öyle bir düzen öyle bir tertibat almaya başladılar ki bu millet her gün bir evladını şehit veriyoruz. Ben vatanımızın evlatlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Allah onları şahadet mertebesine eriştirsin ve bizleri de onların şefaatine nail etsin.

Sevgili hanımlar bu millet her daim bu tarz saldırılara,  bu tarz mücadelelere maruz kalacaktır. Ama bu milleti ayakta tutacak sizin gibi güçlü, iradeli analardır. Sizler kendilerini her alanda yetiştirmiş, inançlı, imanlı, bilgili, becerikli, bu millete sadık, bu milletin değerlerini bilen, Türkiye Cumhuriyetinin temel taşlarını oluşturan Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu değerlere sahip, onun bize çizdiği muhasır medeniyet seviyesinde ilerleyecek bir ülkeyi hayal eden ve çalışan, Atatürkçülüğü vücuduna dövme yaptırarak, Atam izindeyiz diyerek klasik laflarla değil de,  gecesini gündüzüne katarak bu memleket, millet ve insanlık için çalışan evlatlar yetiştirmeniz gerekiyor. Sizler bu konuda önderlik yaparak örnek olmalısınız.

Belki sıkıntılarınızdan biraz kurtulmak, belki de ufak tefek el becerisi kazanmak için bu kurslara başladınız. Ama bu kursların hedefini iyi öğrenin, bu kurslar senelerce ikinci sınıf muamelesi görmüş kadınlarımıza olması gereken yerin yolunu açan kurslar. Pozitif ayrımcılığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların gündemine sokan ve kadınlarımızı baş tacı yapan Liderimiz Recep Tayip Erdoğan’ın bize gösterdiği yoldur. Bizler sizi geleceğin Türkiye Cumhuriyetinin mimarları olarak görüyoruz. Çünkü maalesef son yıllarda sadece fiziksel olarak değil sosyal alanda da ülkemize birçok saldırı var. Gençlerimizi kaybetmek üzereyiz. Gençlerimize yapılan saldırılar belki bugün hoşumuza giden sosyal medya geyikleri olarak gözüküyor ama her biri bilinçli ve gelecek nesilleri yok etmek, bu toplumun değerlerinden, inançlarından, örf ve adetlerinden uzaklaştırmak adına yapılan her türlü saldırının önündeki en büyük engel siz analarımızsınız. Ve sizler artık bizler gibi birer sorumluluk sahibisiniz, biz nasıl yerel yöneticiler olarak belli bir sorumluluğu üstlenip bu yolda hizmet etmeye çalışıyorsak, sizlerde artık bu kurslara gelerek kendiniz geliştirerek, burada öğrendiklerinizi çevrenize anlatacak haldesiniz. 

Toplumda komşuluk ilişkileri zayıflıyor, artık bayramlar sadece tatil planları yapılan anneye babaya bir telefonla veya internet üzerinden gittiği tatil köyünün resimlerini gönderen çocuklarla dolu bu memleket. Artık insanlar toprağa verdikleri ana babasının mezarını bile uzaktan ziyaret ediyorlar. Eğer bu toplumu harekete geçiren dinamikler, yani sizler, inançlı, imanlı, bu milleti seven, bu milletin geleceği için dertlenen analar bu işe dur demezseniz sonumuz çok hayır değil. Biz mücadele ediyoruz, Allah huzurunda da millet huzurunda da ben yaptıklarımın hesabını vereceğim, buna hazırım. Ama unutmayın ki sadece benim ve birkaç kişinin mücadelesi bu saldırıları durdurmayacaktır. Çanakkale ruhunu yaşatan bir toplumu ancak sizler var edebilirsiniz. Yedi düvelin üzerimize saldırıp bizi yok edemediği, gece gündüz üzerimize bombalar yağdırıp 250 bin vatan evladını çok kısa bir sürede şehit düşüren o zihniyet bugün bize sosyal medya, televizyon üzerinden saldırıyor. Evlilik programları, dedikodu programlarıyla, ne olduğu belirsiz sanatçıların ortaya koyduğu dizilerle saldırıyorlar. Kendi yüzlerini facebook, twiterdan duyuran o sanatçılara değer vermeyin.

İstanbul’un fethi gibi bir çağ açıp bir çağ kapatan büyük komutan Peygamber Efendimizin o güzel övgüsüne layik olan Fatih Sultan Mehmet Han’a bile dil uzatmaya cüret eden insanlara sanatçı denmez. Onlar ancak vatan hainidir. Onları bu ülkenin dışına def edecek, bu milleti gerçek dünyada hem Türk dünyasının hem de islam aleminin gerçek lideri yapacak evlatları sizler yetiştireceksiniz. O yüzden burada sadece dikiş öğrenmeyin, burada sadece el emeklerinizi geliştirmeyin, kitap okuyun, yorumlayın, birbirinize tavsiye edin” dedi.

Karamürsel Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Kırkyama Eğitmeni Sema Fedai, Meşfurat Eğitmeni Gülten Erdoğan, Tel Kırma Örgü  Eğitmeni Nilgün Demirdöven, İğne Oyası Eğitmeni Leyla Yavuz, Ahşap Oyma Eğitmeni Mustafa Çetinkaya, El Sanatları Eğitmeni Reyhan Kamçı, Saçaklama Eğitmeni Gülümser Yıldız, Dekoratif Sabun Eğitmeni Sedef Bay, Model Gemi Eğitmeni Türker Besen, Tezhip Eğitmeni Nuriye Açık, Ebru ve Kat-ı Eğitmeni Gülnur Emre, Gitar Eğitmeni Kerem Vonal  kursların açılmasında emeği olan Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’a teşekkür ederek hediye takdimlerinde bulundular.

 

Başkan Yıldırım’ın konuşmasının ardından açılış kurdelesi kesilerek yıl sonu sergisi gezildi.