Başkan Yıldırım yaptığı konuşmada “Toplantıya geçmeden önce 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinde birçok yaşanmış harekâtı çok farklı, tamamen yaşam tarzını değiştirmek, devleti yıkmak, yok etmek ve bu milleti başka devletlerin esiri yapmak için bazı grupların Türk Silahlı Kuvvetlerin içine sızarak bir harekata başladığına hepimiz şahit olduk. Hamd olsun ki milletimizin dik duruşu, geçmişten aldığı derslerle bu defa kendi yönetim tarzını hiç kimseye vermeyeceğini bir kez daha dünyaya haykırması sayesinde bu üzücü olayları atlattık. O gece birçok vatan evladı hayatını kaybetti. Ben onların anısına ve başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına ve bütün şehitlerimiz anısına sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum” dedi.

Saygı duruşunun ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin ilk iki maddesini oluşturan İmar Müdürlüğünün komisyon raporları,
Gündemin üçüncü maddesini oluşturan Yazı işleri Müdürlüğünün yazısı,Gündemin dördüncü maddesini oluşturan Destek Hizmetleri Müdürlüğünün yazısı, Gündemin beşinci maddesini oluşturan İmar Müdürlüğünün yazıları meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. Eylül ayı meclis toplantısının 6 Eylül 2016 Salı günü saat 10.00’da yapılması kararlaştırıldı.
Başkan Yıldırım yapmış olduğu konuşmada “15 Temmuz itibariyle başlayan süreç hala devam ediyor. Akşamları nöbetimiz devam de devam ediyor. Cumhurbaşkanımız son yaptığı açıklamada 7 ağustos da bu nöbetleri taçlandırarak sonlandıralım dedi. Cumartesi akşamı Karamürsel’de son nöbetimizi tutacağız. Çünkü Pazar akşamı hep beraber İstanbul’a gidelim. Orada bütün siyasi partilerimizin genel başkanları, Genel Kurmay Başkanları,  Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız olacak. Ve böyle bir tabloyla dünya bizden korkacak, titreyecek.
Cumartesi akşamı hepinizle beraber o sahnede ellerimizi kaldırmak istiyorum. Sizlerin benim arkamda olmanızı istiyorum” dedi.