Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, yaptığı açılış konuşmasında; 
Ülkemiz için önemli bir süreçlerden, önemli virajlardan birini yaşamaktayız. Cumhurbaşkanımızın onayından sonra referandum süreci başlayacak. Referandum sürecinde halkımız bir tercihte bulunacak, hepimiz de bu karara saygı duyacağız. Demokrasinin güzelliği de bu.
Her seçim öncesi Meclis üyelerimden rica ettiğim konuyu bir kez daha yinelemek istiyorum. Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu güne kadar olduğu gibi her seçim gelecek ve geçecektir. Bu referandum süreci de bitecektir. Bura da önemli olan bizim aramızda ki dostluğun, kardeşliğin, arkadaşlığın, samimiyetin devam etmesidir. Özellikle bizim gibi insanların birbirine yakın, beraberce yaşadığı ufak yerleşim yerlerinde bu daha da önem taşımaktadır.
Toplumun önder olarak belirlediği başkan, meclis üyesi, muhtar, sivil toplum örgütleri vb. görevlerde bulunan kişilerin yani bizlerin daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor.
Toplumumuz artık eskisi gibi medya patronlarının, ağaların paşaların yönlendirmesiyle hareket eden bir toplum değil. Önüne sunulan fikri, projeyi araştıran, üstünde kafa yoran, analiz eden bir toplum.
Bağırarak, çağırarak, sokaklara daha fazla afiş asarak insanların oy tercihinin değiştirildiği dönemler artık geçmişte kaldı.
Tabi ki kimimiz neden evet diyeceğini, kimilerimiz de neden hayır demek gerektiğini çıkacak ve halkımıza anlatacak. Bunu yaparken toplumu kutuplaştırmadan, kışkırtmadan, birbirini düşürmeden yapmalı ve bu şirin ilçemizde ki huzuru bozmamalıyız.
Tabi bu çalışmalar esnasında sununda bilinmesini isterim.
Bu ülkede teröristlerin özgürlüğünü, teröristlerin söylemlerini savunanların, teröristlerle kol kola gezenlerin birlik ve beraberliği sağlayacağına inanmayan bir zihniyete sahibim. Teröristlere kol kanat geren onların destekçiliğini yapan hiçbir konuşmacı, Karamürsel Belediyesine ait herhangi bir yerde program yapamayacaktır, hiçbir imkandan yararlanamayacaktır. Bu memlekete ihanet eden adı ne olursa olsun terör örgütlerine kol kanat geren, onlarla omu omuza yürüyen, bu memleketin vatandaşına ihanet eden kim olursa olsun, unvanı ne olursa olsun dün olduğu gibi bugünden sonra da Belediye salonlarından faydalanamayacaktır.
Diğer bir konu olarak 12 senedir belediye başkanlığı yapan, Milyonlarca lirayı millet adına harcayan bir belediye başkanına hurdaya çıkarılmış bir motosikleti soruyorsanız, sanırım bu benim başarım, muhalefet olarak sizlerin eksikliğinizdir. Motoru merak eden şantiyeye çıkıp bakabilir. Merak eden gidip bakabilir. Fakat benim muhalefetten beklentim bu tür basit işlerle değil, beni daha fazla zorlayacak, evet bu konuda hatalıyım, eksikliğim var diyeceğim konuları önüme getirmenizdir. dedi
2 Maddeden oluşan Şubat ayı Meclis gündemi, Açılış-yoklama ve 03.01.2017 tarihli Ocak ayı meclis toplantısı tutanağının oylamaya sunulması ile başladı. 
1.Madde olan; ‘’Nusretiye ve Akpınar olarak iki isim olan mahallemizin adının resmi olarak tek isim altında kayıtlarda birleştirilmesi için gerekli meclis kararının alınması talebi’’ oldu. 1. Maddenin komisyona aktarılması kararı alındı.
Mahalle muhtarlığınca meclis başkanlığına verilen dilekçe de Mahalle adının Akpınar olarak tescil edilmesi istendi
2.Madde ise; ‘’Karamürsel Belediye logosunun yeniden düzenlenmesi ile ilgili çalışma yapılması talebi’’ oldu. 
Oylamaya sunulan maddenin de komisyona aktarılarak incelenmesine karar verildi.