Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Erkan Çelik yazılı açıklamada bulunarak kurumuyla ilgili yapılan yalan haberlere tepki gösterdi ve önemli açıklamalarda bulundu. Çelik'in açıklaması şöyle Bazı haber sitelerinde yer alan “Karamürsel Devlet Hastanesinde çalışan doktorların neredeyse yarısının randevularının kapalı olduğu, bir çok doktorun aynı anda izne çıkarıldığı ve bunun da vatandaşları mağdur ettiği” içerikli habere istinaden başhekimliğimiz tarafından konu incelenmiş ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmiştir. 6 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla hastanemizde çalışan 18 aktif uzman hekimin sadece 2 kişisinin yıllık izin kullandığı, bunlardan Dahiliye uzmanının yerine de geçici görevle haftada iki gün başka hastaneden bir uzmanın geldiği, yani hizmetin aksamadığı görülmüştür. Hastanemizde yıllık izinler hizmeti aksatmayacak şekilde planlanmaktadır.

Vatandaşlarımız tarafından MHRS randevu sisteminde bazı hekimlerimize aşırı talep olduğunda belli tarihe kadar randevular dolu gözükmektedir. Haberlerde yer alan dönemde randevular kapalı olmayıp, yakın tarihe randevu alınamamasının sebebi dolu olmasıdır. Ancak bu hekimlerimizin gün içinde direkt müracaat eden hastaları muayene ettikleri, hiç bir şekilde geri çevirmedikleri bakılan hasta sayılarından anlaşılmıştır. Karamürsel Devlet Hastanesinde iki yıldır iyileştirme faaliyetleri konusunda yoğun bir çaba gösterildiği halkımız tarafından iyi bilinmektedir.

Bu çalışmalar hem personel motivasyonunu arttırıcı (ekip odalarının yenilenmesi, ek ödemelerin arttırılması, nöbet sayılarının azaltılmaya çalışılması, modern yemekhane ve konforlu çalıma ortamlarının sağlanması gibi) hem de hastalara yönelik fiziki, fonksiyonel ve tıbbi düzenlemeleri içermektedir. Bu süreçte acil Servis yeni bir vizyona kavuşmuş, tüm iki ve üç kişilik hasta odaları tek kişilik konforlu bir hale getirilmiş, ortak tuvaletler kaldırılarak hasta odaları içerisine alınmıştır. Tomografi cihazı ile görüntüleme hizmetleri bir adım daha ileriye taşınmış, sizin için yapabileceğimiz hep bir şey var anlayışı ile daha önce hastanede bulunmayan palyatif bakım merkezi açılarak yatalak hastalarımızın ev konforunda tedavi ve bakımları üstlenilmiştir. Evde Sağlık Hizmetleri ile hastaneye gelemeyen hastalarımızın evlerine gidilerek tedavileri sağlanmakta, diş sağlığı alanında da hekim ve hizmet sayısı giderek arttırılmaktadır.

Tüm bu çalışmalar Kamu Hastaneleri Birliğimiz tarafından yeterli bulunmayarak ek hastane bina inşaatı yatırım planına alınmış, proje çalışmaları başlamış, 2018 yılı başlarında temeli atılacaktır.

Sağlık çalışanları tarafından tayin dönemlerinde en çok talep edilen yerlerden birisi olan, çıtasını daima yükseltmek için çabalayan Karamürsel Devlet Hastanesi için araştırma yapmadan yayınlanan bu tür haberler, halkın bakış açısını ve sağlık çalışanlarının düşüncelerini maalesef doğru şekilde yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.